The EV ELX200-18SP is a very modern active subwoofer, ready to give extra low end to the performances of DJs and solo artists, musicians and bands, and presenters and entertainers. This flexibility also makes it a solid investment for rental companies, venues, and schools. Equipped with a 12" woofer, it's the biggest model in the ELX200 series, and with up to 1200W of peak power, it can handle almost any scenario. All the functions of this subwoofer (and up to six additional ELX200 devices) can be conveniently remotely controlled via Bluetooth and a mobile device. But if the sound tech forgot their smartphone, or forgot to charge it, don't worry — the display on the back of the device also provides full control over EV's proprietary QuickSmart DSP.
EV ELX200-18SP 18" active subwoofer system